3 rzeczy, które wpływają na cenę OC

Dwie osoby, ubezpieczające identyczny pojazd w tym samym towarzystwie, stosunkowo rzadko mogą liczyć na identyczną wysokość składki. Bywa, że jest ona liczona w kilku setkach złotych, ale również kilku tysiącach. Na cenę polisy OC wpływa bardzo wiele czynników.

Można je podzielić na trzy grupy związane z właścicielem pojazdu, marką i wiekiem samochodu oraz polityką towarzystwa ubezpieczeniowego. W jakim stopniu wpływają one na wysokość składki? Jak znaleźć najtańszą polisę na rynku i nie przepłacać?

1.      Historia właściciela pojazdu

Wysokość składek w dużej mierze zależy od właściciela samochodu. Najważniejsze czynniki decydujące o cenie polisy OC to:

  • zniżki za bezszkodową jazdę,
  • wiek kierowcy,
  • długość posiadania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania,
  • płeć, stan cywilny i posiadanie dzieci.

W jaki sposób poszczególne czynniki wpływają na wysokość składki? Najbardziej czytelne zasady dotyczą zniżek za bezszkodową jazdę. Najczęściej jeden rok bez spowodowanego wypadku lub kolizji oznacza zmniejszenie składki o 10% wobec ceny wyjściowej. Po kilku latach kierowca może więc liczyć na zniżki wynoszące 60%, a niekiedy nawet 70%, zależnie od polityki towarzystwa.

Dokładny wpływ pozostałych cech kierowcy na wysokość składki nie jest znany, ponieważ firmy ubezpieczeniowe posługują się własnymi algorytmami, które nie są jawne. Najgłębiej do portfela sięgnąć muszą jednak młodzi kierowcy i osoby, które posiadają prawo jazdy od niedawna. Według statystyk to one najczęściej są sprawcami wypadków. Na przeciwnym biegunie znajdują się z seniorzy.

Składki OC są zróżnicowane regionalnie, natomiast z reguły najbardziej korzystną ofertę mogą liczyć mieszkańcy małych miejscowości. Wynika to po prostu z mniejszego natężenie ruchu i mniejsze liczby pojazdów zarejestrowanych w okolicy, która w naturalny sposób przekłada się na mniej incydentów drogowych. Za OC zazwyczaj płacą mniej osoby znajdujące się w związkach małżeńskich i posiadające dzieci, ponieważ według ubezpieczycieli są one mniej skłonne do brawury.

2.      Charakterystyka samochodu

Oprócz informacji na temat kierowcy, o wysokości składki OC decyduje również charakterystyka pojazdu, w tym:

  • marka i model,
  • wiek samochodu,
  • dotychczasowy przebieg,
  • pojemność silnika.

Im pojazd jest nowszy, tym cena OC powinna być niższa. Wynika to ze statystycznie lepszego stanu technicznego auta i lepszego wyposażenia, pozwalającego uniknąć niektórych wypadków drogowych. W odwrotny sposób na cenę polisy wpływają natomiast wiek pojazdu i jego przebieg. Starsze i mające ze sobą więcej przejechanych kilometrów samochody statystycznie częściej ulegają wypadkom.

Jednak nie wszyscy właściciele nowych aut mają powody do zadowolenia, ponieważ bardzo Istotnym czynnikiem kształtującym wysokość składki OC jest pojemność silnika – im wyższa, tym wyższa także składka. Samochody z mocniejszymi jednostkami napędowymi mogą bowiem rozwijać wyższe prędkości, co sprzyja kolizjom.

3.      Polityka towarzystwa ubezpieczeniowego

Chociaż wszystkie wymienione wyżej czynniki i ich wpływ na cenę ubezpieczenia można uznać za prawidłowości, każde towarzystwo ubezpieczeniowe kieruje się przy wycenie składki własnymi algorytmami. W praktyce wybór dobrej oferty może więc oznaczać oszczędność liczoną w setkach złotych rocznie. Dlatego warto poznać jak najwięcej propozycji renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych, co jest możliwe dzięki internetowym kalkulatorom, takim jak serwis Kiosk Polis, dostępny pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here