Jak założyć firmę w kilku prostych krokach

Znudziło ci się już życie od pierwszego do pierwszego. Jesteś nim po prostu zmęczony – masz dość tego, że na nic nie starcza ci pieniędzy, a nawet gdy uda ci się zarobić ich trochę więcej, od razu czeka na ciebie kolejny ważny wydatek, przez który tracisz dosłownie wszystko to, na co tak ciężko pracowałeś. Twoja pensja nie jest zresztą jakoś niesamowicie wysoka. Bliżej jej do najniższej krajowej, aniżeli nawet do średniej uzyskiwanej przez większość Polaków. Nie masz pojęcia, jak żyć godnie za te marne dwa tysiące złotych netto, dlatego też od dawien dawna szukasz najlepszego sposobu na to, by zadbać o swój domowy budżet i móc go po prostu poprawić i podwyższyć. Łapałeś się już nawet różnych dodatkowych prac, próbowałeś zostawać na wszystkich nadgodzinach i działałeś nawet podczas swoich teoretycznie dni wolnych i weekendów, ale jedyne, co zyskałeś, to pogarszający się stan psychiczny i uczucie gigantycznego zmęczenia. Koniec końców postanowiłeś więc wziąć sprawy w swoje ręce. Rzuciłeś swoją pracę na etacie i założyłeś sobie cel, że w przeciągu najbliższych dwóch tygodni utworzysz swoją własną działalność gospodarczą. Na pewno jesteś w stanie ten plan zrealizować – musisz tylko dowiedzieć się, jak to zrobić. A jak założyć firmę krok po kroku? Czytaj dalej i postępuj zgodnie z opisanymi tutaj wskazówkami, a na pewno wszystko uda ci się zrobić, by już niedługo stać się pełnoprawnym właściciele nowej działalności gospodarczej.

Na pewno masz świadomość tego, że dosłownie wszystko powinieneś teraz dobrze zaplanować. W pierwszej kolejności zastanów się więc nad tym, jaki rodzaj formy prawnej będzie najlepszy i najbardziej odpowiedni dla twojej firmy. Sporo może od niego zależeć. W zależności od tego, na jaką formę prawną sam się zdecydujesz, będziesz mógł od razu wyliczyć potencjalne poniesione koszty związane z jej prowadzeniem, zarejestrowaniem i ogólnym utworzeniem. Nie wybieraj jednak formy prawnej, kierując się jedynie chęcią zaoszczędzenia jak największych pieniędzy. Pomyśl po prostu, jaki rodzaj firmy rzeczywiście mógłby sprawdzić się w twoim przypadku i poszukaj na jego temat wiarygodnych informacji, odkrywając od razu wszystkie jego wady i zalety. Bez ustalenia formy prawnej nie jesteś w stanie założyć żadnej nowej firmy. Jeśli ma ona zaistnieć na rynku, musisz określić jej typ i charakter. Dopiero gdy podejmiesz tę decyzję, będziesz mógł przejść do następnego kroku. Teraz nadszedł czas na zajęcie się samym opodatkowaniem.

Drugi krok jest zdecydowanie najmniej przyjemny. Jeżeli nie „siedzisz” w tematach związanych z biznesem i finansami, najprawdopodobniej nie masz zielonego pojęcia o tym, jak opodatkowuje się konkretne rodzaje działalności gospodarczych. Niby próbujesz się tego dowiedzieć i szukasz informacji na ten temat przez Internet, czasem zaglądając nawet do specjalistycznych poradników i książek, ale twoja wiedza dalej jest znikoma i obawiasz się, że to właśnie przez nią nic z twoich planów nie wyjdzie. Chcesz czy nie – powinieneś raz jeszcze powrócić do tych wszystkich źródeł informacji i dokładnie zapoznać się z artykułami związanymi z przepisami dotyczącymi opodatkowania różnych typów firm. Postaraj się po prostu stwierdzić, jaka forma opodatkowania byłaby najlepsza właśnie dla twojego biznesu. To ona wpłynie przecież na twoje późniejsze koszty prowadzenia działalności. A chcesz na pewno, by były one jak najmniejsze.

Ustaliłeś już formę prawną swojej nowej działalności i wybrałeś nawet typ opodatkowania, z jakiego będziesz korzystać. Co teraz? W tym momencie powinieneś zapoznać się z kodami PKD. Jeśli nie masz kompletnie pojęcia, co to w ogóle jest, koniecznie wyszukaj sobie ten termin w swojej wyszukiwarce internetowej. Na pewno na wielu stronach znajdziesz jego dokładną definicję, aby później, w oparciu o nią, móc sklasyfikować typ swojej nowej firmy. Powinien on być bowiem zgodny z tymi dziwnie brzmiącymi kodami. Jeśli chcesz być naprawdę dobrym biznesmenem, musisz niestety najpierw włożyć trochę czasu i trudu w zdobycie niezbędnej wiedzy. Żaden poradnik typu „jak założyć firmę krok po kroku” nie zostanie przez ciebie tak od razu utrwalony, gdy tylko go przeczytasz. Powinieneś każdą jego część postarać się jak najlepiej zrozumieć, aby tą całą teorię móc samodzielnie wykorzystać w praktyce.

W prowadzeniu nowej działalności gospodarczej na pewno pomoże ci również dobre biuro rachunkowe. Nie próbuj wszystkim zajmować się sam. Samodzielność jest dobrą cechą każdego przywódcy, ale każdy biznesmen wie również o tym, że pomoc innych ludzi bywa na wagę złota. Nie myśl więc, że na pewno sam poradzisz sobie z załatwianiem wszystkich spraw finansowych. Gdyby odpowiedzialność za przygotowywanie ksiąg spadła właśnie na ciebie, straciłbyś sporo czasu, który mógłbyś zużytkować o wiele lepiej i efektywniej. Od samego początku postaraj się zatem nawiązać współpracę z profesjonalnym i polecanym przez klientów biurem rachunkowym. Poszukaj po prostu takich specjalistów, którym będziesz w stanie w stu procentach zaufać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here