Praca w Anglii - co warto o niej wiedzieć?

W dzisiejszych czasach Polacy emigrują już na potęgę. Mało kto postanawia zostać do końca swojego życia we własnym kraju. Zazwyczaj decyzje o wyjazdach podejmowane są z uwagi na pieniądze – ci, którym ich brakuje, wolą po prostu zarobić je w kraju, w którym obowiązuje waluta euro. Później wymieniają ją na złotówki i w taki oto sposób uzyskują kilkukrotnie wyższą pensję niż normalnie. Wyjazd do takiej Anglii może też kusić ludzi z innych powodów – niektórzy twierdzą nawet, że tylko w tym kraju można porządnie nauczyć się języka. Na nic zdaje się bowiem ta cała wiedza teoretyczna przyswajana ze stu tysięcy książek i grubych podręczników, jeżeli nie potrafi się jej wykorzystać w praktyce i nie rozumie się tego, co mówią rodowici Anglicy, a nie Polacy posługujący się językiem angielskim. Na temat pracy w tym kraju powstało jednak wiele mitów, które na pewno warto by było obalić, aby nikt więcej ich już nie powtarzał. Czy praca Anglia bez języka jest w ogóle możliwa? Czy każdy może wyjechać do tego kraju i zdobyć w nim jakieś zatrudnienie? Czy warunki życia Polaków mieszkających w Anglii rzeczywiście są tak niesamowite, jak to mówią o nich sami emigranci? Rozwiejmy więc wątpliwości i przekonajmy się, gdzie tkwi prawda.

Już co druga osoba na pewno stwierdziłaby, że taka praca w Anglii nie jest dla każdego. Że powinny się jej podjąć tylko te osoby, które do perfekcji opanowały znajomość języka angielskiego i potrafią tworzyć długie wywody właśnie w tej obcej dla nich mowie. Jeżeli więc młody człowiek, który ledwo co zdał swój egzamin maturalny z angielskiego, czyta takie wywody na internetowych forach bądź wysłuchuje podobnych opinii od swojej najbliższej rodziny lub znajomych, od razu się załamuje i uznaje, że nie ma nawet po co wyjeżdżać za granicę. Zaczyna się bać, że kompletnie sobie nie poradzi, a inni tylko utwierdzają go w tym przekonaniu. To, że Anglia jest odpowiednim miejscem wyłącznie dla Polaków potrafiących porozumiewać się w języku angielskim, jest na szczęście totalnym mitem. Osoba zmotywowana będzie w stanie zrobić wszystko, by nadrobić swoje zaległości. Nawet jeśli uda się do Anglii bez totalnej znajomości języka, w ciągu kilku tygodni opanuje podstawowe słownictwo i prostą gramatykę, by samodzielnie zrobić zakupy w sklepie spożywczym, zapytać o drogę lub nawet załatwić sprawy w urzędzie. Człowiek najlepiej uczy się właśnie poprzez praktykę. Jeśli tylko ma jakąkolwiek zdolność do przyswajania wiedzy, w ciągu paru miesięcy jest w stanie opanować język angielski na poziomie komunikatywnym – a jest to poziom taki, który umożliwia dogadanie się w każdym temacie.

Nie trzeba mieć jednak wcale motywacji do nauki języka, aby do takiej pracy do Anglii móc spokojnie wyjechać. Brytyjczykom nie zawsze zależy bowiem na tym, by zatrudniać osoby wykształcone i obyte z ich ojczystą mową. Dla nich niejednokrotnie najważniejsze okazują się same chęci do działania – determinacja i zaangażowanie. Jeśli człowiek chce pracować, na pewno dostanie taką szansę. Nie musi w ogóle znać języka angielskiego, bo zawsze może wyjechać do pracy z pomocą specjalnej agencji, która za niego wszystkim się zajmie. To jej pracownicy pomogą mu w wyrobieniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Skontaktują się z jego przyszłym pracodawcą i załatwią nowemu pracownikowi opiekę koordynatora porozumiewającego się w języku angielskim. Stanie się on przedstawicielem takiej nowej osoby. Zawsze wytłumaczy jej, na czym polegają jej zawodowe obowiązki i w razie czego przyjdzie z pomocą, gdy coś będzie niejasne. Polacy w Anglii bardzo chętnie są zatrudniani m.in. w branży budowlanej, w której większość rzeczy można pokazać… na migi! Tak właśnie często szefowie i kierownicy dogadują się ze swoimi podwładnymi. Zawsze można sobie jakoś poradzić – trzeba tylko tego chcieć i przestać szukać wymówek.

Naturalnie rzecz biorąc taka praca Anglia bez języka nigdy nie będzie jednak aż tak korzystna pod względem finansowym. Na pewno pozwoli Polakowi na zarobienie większych pieniędzy od tych, które otrzymywał on w swoim własnym kraju, jednakże nawet i one mogą mu po prostu nie wystarczać, zwłaszcza jeśli postanowił on sobie, że każdego miesiąca będzie odkładać na konto oszczędnościowe przynajmniej ten jeden tysiąc złotych. Wizje bywają cudowne, ale rzeczywistość stawia człowieka na nogi. Gdy dostrzega on, że pracując fizycznie w Anglii, nie jest w stanie wcale aż tak wiele zarobić, zaczyna zastanawiać się nad zdobyciem pewnych niezbędnych umiejętności. A tą najważniejszą będzie oczywiście znajomość języka. To dzięki niej człowiek, nawet ten pochodzący z Polski, może spokojnie starać się o wyższe i lepsze stanowisko. Może wejść na wyższy poziom i nawet rozpocząć swoją prawdziwą karierę, pomalutku i stopniowo wspinając się po kolejnych szczebelkach aż do prawdziwego awansu. Osoba, która naprawdę dobrze mówi po angielsku, a nawet nie ma żadnego wyższego wykształcenia, bez problemu poradzi sobie w Wielkiej Brytanii. A jeśli ten kraj nie będzie jej odpowiadać, wyjedzie do następnego i tam też znajdzie dla siebie pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here