System zarządzania produkcją

Po co nam właściwie system zarządzania produkcją? Takie pytanie może się pojawić w każdej firmie, która zamierza taki system wdrożyć. Opory zawsze pojawiają się, kiedy zachodzą, zmiany natomiast wprowadzenie systemu do zarządzania jest to zmiana olbrzymia, która wpływa na wiele obszarów zakładu produkcyjnego.

Na czym polegają tradycyjne metody zarządzania?

Tradycyjne metody zarządzania produkcją, w większości przypadków opierają się na stosowaniu arkuszy kalkulacyjnych. Po wprowadzeniu systemów zarządzania w dalszym ciągu, arkusze można stosować do pewnych celów, ale nie służą one już do analizy dużych ilości danych.

Analiza dużych ilości danych pod różnym kątem i w czasie rzeczywistym to z resztą największa (choć nie jedyna) zaleta systemów. Stosowanie arkuszy niestety nie daje takich możliwości, co może spowodować opóźnioną reakcję na zmianę ilości zamówień, problemy z dostawami materiałów itp.

Największa zalety systemów zarządzania produkcją

Każdy system zarządzania produkcją ma swoje zalety, wady oraz specyficzne ograniczenia, ale niemal każdy pozwala, na uzyskiwanie danych, przez wiele osób. Produkcja to nie tylko planowanie jej samej, ale również panowanie nad jej jakością, lub wskaźnikami generowania złomu. Te oczywiście muszą być powiązane z ilościami produkcyjnymi, aby były reprezentatywne. Wspólny system dla wszystkich umożliwia takie właśnie powiązanie.

Dodatkowo systemy produkcyjne, pozwalają na bieżąco korygować ilości zamówień spływających od klientów, co wpływa również na szybką reakcję wobec dostawców. Niezależnie od tego, czy są to wzrosty, czy spadki, dostawca powinien być o zmianach informowany jak najszybciej. Działa to z korzyścią dla nas oraz dla niego.

Gdzie systemy produkcyjne sprawdzają się najlepiej?

Lean management, czyli system ssący jest doskonałym przykładem tego, jak produkcja potrafi sobie radzić z użyciem systemów produkcyjnych. System ssący wymaga dużej kontroli oraz precyzyjnych danych.

Wymagania te wynikają głównie z tego, że „sacrum” systemu lean management jest trzymanie możliwie niskich stanów magazynowych, zarówno na wyrobie gotowym, jak i na materiałach, półproduktach i komponentach zewnętrznych. Z jednej strony bez systemu zarządczego system taki nie mógłby funkcjonować, a z drugiej strony brak precyzyjnych informacji może powodować spore problemy.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here