Własna firma

W naszym kraju coraz więcej osób decyduję się na założenie działalności gospodarczej. Powoduje to, że Polacy są coraz bardziej przedsiębiorczy. Często decydują się na łączenie pracy na etacie z prowadzeniem swojego biznesu. Powoduję to mniejsze koszta utrzymania firmy. Jednym z nich jest na przykład brak opłat na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ składki są opłacane z pracy na etacie przez pracodawcę. Można zaoszczędzoną kwotę w całości przeznaczyć na rozwój firmy, marketing, czy zapełnienie magazynów w większą ilość produktów. Spowoduje to dynamiczny start, co w wielu start-upach ma ogromne znaczenie.
W każdej firmie najważniejszą rzeczą jest oczywiście sprzedaż.
Niestety u większości osób sprzedaż powoduję negatywne odczucia. Właściciel, który ma takie podejście, automatycznie tworzy niesprzyjające warunki do pracy dla handlowców, przedstawicieli, agentów, czy innych pracowników. W takim przypadku, trzeba zaakceptować i polubić tą metodę.
Bez tego nie ma płynności biznesu. Bez środków na produkty, marketing, opłaty, księgowego działalność popadnie w długi. Poznając nowe techniki sprzedażowe, zwiększając zaangażowanie pracowników, firma się rozwija, płynność finansowa się polepsza.
Dzięki temu, że powstają nowe filie, przedsiębiorstwa, miejsca pracy.
Zakładając własną firmę, należy pamiętać o tym aby być kreatywnym i nie przywiązywać się tylko do jednego pomysłu. Ważna jest kreatywność, która pomoże wprowadzać nowości, często nie związane tylko z jedną branżą. Spowoduje to rozwój nie tylko firmy, ale również nas, jako właściciela. Rynek bardzo dynamicznie się rozwija i nie podążanie za trendami, może sprawić, że konkurencja przeskoczy nas o kilka kroków. Opierając przedsiębiorstwo na rozwoju, ale także pasji, można spowodować, że odniesie ono sukces nie tylko na jednym polu. Robiąc coś z pasją, może wyjść poza ograniczenia. Jedną z metod na zwiększenie obrotów w dalszej fazie rozwoju jest oczywiście wyjście z produktami poza granice kraju. Nie jest to łatwe, ale jeśli dobrze się to przyjmie, to rozwój będzie ogromny. Do tego ważnym czynnikiem jest to, aby otaczać się zaufanymi wspólnikami, pracownikami, którzy myślą podobnie do nas. Mentor, który ma większe doświadczenie też jest tutaj niezbędny, ponieważ może on prowadzić „za rękę” przez kolejne schody.
Zakładanie firmy krok po kroku działalności w Polsce jest bardzo prostą czynnością. Należy skupić się na najważniejszych krokach i całość może zająć tylko do dwóch dni.
Na początku przede wszystkim trzeba wybrać branże, w której chce się pracować. Jest to element najważniejszy, ponieważ bez dobrze poznanej niszy, ciężko jest stworzyć i rozwinąć dochodowy biznes.
Potem powinna paść decyzja, na jaką formę działalności się decyduję. Może być to na przykład jednoosobowa działalność gospodarcza.
Ważną kwestią jest wybór formy opodatkowania firmy. W zależności od formy działalności, można dostosować podatki, jednak do tego najlepiej mieć księgowych. Prowadzenie samemu tej czynności, często pochłania bardzo dużo czasu, który można przeznaczyć na rozwój firmy. Jest to zdecydowanie bardziej efektowne i może przynieść więcej funduszy, niż zaoszczędzone środki na rzecz księgowych.
Potem jest oczywiście rejestracja firmy oraz założenie konta bankowego. Podobnie jak poprzednie czynności, można to zrobić przez internet. Ofert banków jest wiele, dzięki czemu można wybrać tą odpowiednią do własnych potrzeb. Ważną rzeczą jest fakt, iż należy tu się liczyć z systematycznymi opłatami za utrzymanie konta.
Końcowa faza zakładania firmy to wyrobienie pieczątki.
Internet daje duży komfort, ponieważ większość tych czynności można zrobić całkowicie zdalnie, przed komputerem. Powoduje to zaoszczędzenie masę czasu, gdyż omija się kolejki w urzędach. Na koniec wystarczy tylko jedna wizyta, chyba, że stara się dofinansowanie.
Po wykonaniu tych czynności można całkowicie poświęcić czas na rozwój swojej firmy.
Patrząc na wszystkie statystyki i doświadczenie, warto skorzystać z pomocy innych. Jedną z nich jest dofinansowanie na rozwój biznesu w początkowej fazie. Żeby otrzymać wsparcie finansowe trzeba spełnić kilka warunków i co najważniejsze, utrzymać firmę przez rok, aby nie musieć oddawać w całości pieniędzy.
Wiele młodych osób, nie wiedząc co chcą robić w życiu, decyduję się podążać tą drogą. Możliwość rozwoju, poparta pracą dla siebie, jest dla nich o wiele lepsza, niż codzienne wykonywanie tych samych czynności dla kogoś innego. Stworzenie własnego produktu, bądź usługi jest dla nich dużo bardziej satysfakcjonujące. Często przynosi to duże zarobki, ale może też spowodować bankructwo, czyli utratę kapitału. Co gorsza może prowadzić do dużego zadłużenia, które ciągnąć się może przez całe życie. Zawsze, przy podejmowaniu decyzji o założeniu działalności gospodarczej, czy wszelkiego rodzaju inwestycjach, należy liczyć się z ryzykiem. Najlepiej jest go oszacować i zminimalizować już na starcie. Warto także na starcie pomyśleć o najgorszym scenariuszu, aby można go było przeanalizować i mieć już w głowie pomysł na wyjście z trudnej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here