stomatolog

Praca stomatologa z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, jednak mogą wypowiadać się o tym osoby, które powiązane są z takim zawodem. Jak jest naprawdę? Nie nam to oceniać. Jednak kontakt z nieestetycznie wyglądającym uzębieniem na pewno nie należy do najlepszych widoków w pracy. Dzisiaj chcemy dokładnie przybliżyć się temu, jak wygląda praca stomatologa. Jak wygląda badanie stomatologiczne? Jakie zabiegi wykonuje ten specjalista? Jesteście ciekawi? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-stomatologa/ 

Jak wygląda wizyta w gabinecie stomatologicznym?

Od razu po wejściu do gabinetu stomatologicznego lekarz przeprowadza tak zwany wywiad lekarski. Specjalista pyta o istotę problemu, rodzaj bólu oraz okoliczności, w których ten ból się pojawił. Zadaje pytania dotyczące tego czy pacjent jest uczulony na jakieś leki czy preparaty. Po przeprowadzeniu analizy przechodzi do badania zęba oraz błon śluzowych jamy ustnej. W przypadku bardziej specjalistycznych zdarzeń będą wykonywane też prześwietlenia, tomografie czy USG. Dzięki temu dentysta będzie w stanie wykryć na przykład torbiele. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do stomatologa w momencie kiedy przeszkadza im uporczywy ból.

Co należy do zadań dentysty?

Do jego zadań należy przede wszystkim zapobieganie próchnicy oraz ewentualnej jej leczenie. Jako stomatolog możemy zajmować się też leczenie wad zgryzu, ubytków oraz nadwrażliwości zębów. Dodatkowo dochodzi do tego również niwelowanie uszkodzeń mechanicznych oraz wad rozwojowych zębów. Specjalista będzie zajmował się też usuwaniem ogniska zakażenia zębów, które posiadają próchnica, także odpowiednio wcześnie wykrywa choroby zębów.

Stomatologia – specjalizacje 

Stomatologia jest to naprawdę rozbudowany dział medycyny, który nie ogranicza się jedynie do leczenia zachowawczego czy kanałowego. W Polsce absolwenci kierunku lekarsko-dentystycznego mogą wybrać sobie jedną z aż 9 specjalizacji. Będą to:

  • stomatologia zachowawcza z endodoncją,
  • stomatologia dziecięca,
  • chirurgia stomatologiczna,
  • chirurgia szczękowo-twarzowa,
  • ortodoncja,
  • protetyka stomatologiczna,
  • periodontologia,
  • zdrowie publiczne,
  • epidemiologia.

Zobacz też: http://blogofirmie.pl/strazak-ile-moze-zarobic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here