Jak obniżyć koszty kredytu

0
1922

Kredyty długoterminowe

Do najpopularniejszych kredytów długoterminowych należą oczywiście kredyty hipoteczne. Każdy wkraczający w dorosłe życie, prędzej czy później szuka swojego własnego lokum. Ze względu na to, że zakup mieszkania czy budowa domu są sporym wydatkiem, rzadko komu udaje się sfinansować tę inwestycję za gotówkę. Wysoki kapitał kredytu hipotecznego równoznaczny jest też z koniecznością rozłożenia spłaty na wiele rat. Okres kredytowania sięga więc kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu lat.

Zmieniające się warunki kredytowania

Jak nie trudno się domyślić w okresie kilkunastu lat może zmienić się wiele. Nie inaczej sytuacja ma się na rynku produktów bankowych. Nie jest więc żadną trudnością znalezienie oferty kredytu, która będzie korzystniejsza od tej, na którą zdecydowaliśmy się kilka lat wcześniej.

Jak obniżyć koszty kredytu

Właśnie naprzeciw szybko zmieniającym się produktom finansowym wychodzi kredyt refinansowy. Dzięki refinansowaniu możemy obniżyć koszty posiadanego aktualnie kredytu hipotecznego. Inaczej mówiąc, mamy szansę zamiany drogiego i niekorzystnego kredytu, na nowy i tańszy. Jednakże są to założenia idealne i zanim się na niego zdecydujemy musimy dokładnie przeanalizować czy akurat nam to rozwiązanie się opłaci.

Kredyt refinansowy w praktyce

Tak jak już mówiliśmy, kredyt refinansowy to nowe zobowiązanie. Kapitałem pozyskanym w ten sposób będziemy musieli więc spłacić aktualnie posiadany przez nas kredyt hipoteczny. Co to oznacza?

Oczywiście, najważniejsze na pierwszy rzut jest sprawdzenie ogólnych kosztów kredytu i weryfikacja czy kredyt refinansowy, sam w sobie, jest tańszy od naszego kredytu hipotecznego. Jeśli okaże się korzystniejszą opcją następnie musimy dokładnie policzyć pozostałe koszty refinansowania. Po pierwsze, musimy sprawdzić czy nałożony zostanie na nas koszt przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego. Po drugie, musimy sprawdzić ile nowy wierzyciel pobiera za udzielenie refinansowania. Po trzecie, koszty zmiany wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Za każdym razem kiedy bank udziela nam kredytu hipotecznego, musimy w księdze wieczystej nieruchomości odnotować stosowny wpis, który jest zabezpieczeniem banku. W przypadku zmiany kredytu hipotecznego na kredyt refinansowy, konieczna będzie także zmiana wpisu w księdze wieczystej, która również związana jest z poniesieniem stosownej opłaty. Zatem musimy dokładnie przeanalizować nie tylko koszty nowego kredytu ale także pozostałe aspekty refinansowania, które również wiążą się z opłatami.

Kredyt refinansowy i koszty refinansowania schodzą jednak na drugi plan w przypadku, gdy to dla nas jedyna opcja na terminową spłatę zobowiązania. Obniżenie kosztów kredytu, a tym samym możliwość zmniejszenia wysokości miesięcznej raty za pomocą kredytu refinansowego, może znacząco podreperować nasz domowy budżet. Dlatego, opłacalność kredytu refinansowego to złożona i indywidualna sprawa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca w domu
Następny artykułUzyskanie kredytu konsolidacyjnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here