Zabezpieczenia podczas prac na wysokościach

0
1866

Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym lub prowadzisz własną firmę w prywatnym domu, to z pewnością wiesz, że czasem trzeba naprawić nie tylko obiekty wewnątrz (cieknący kran czy wystającą płytkę w podłodze), ale również sprawdzić stan budynku na zewnątrz. W przypadku domostw jest to kwestia bezpieczeństwa własnego oraz rodziny, w przypadku firmy – pojawiają się przepisy BHP, które regulują obowiązki prawidłowego użytkowania i konserwowania budynku.

Być może jesteś właścicielem firmy oferującej naprawy na wysokościach – w tym przypadku również powinieneś dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników (monterów i konserwatorów).

Niezależnie od tego, do której z wymienionych grup się zaliczasz, z pewnością zdajesz sobie sprawę jak ważna w przypadku prac na wysokościach jest asekuracja na dachu. Wierzymy, że nikt nie jest na tyle szalony, by wchodzić na dach bez jakichkolwiek zabezpieczeń, ale „jakiekolwiek” zabezpieczenia to zdecydowanie za mało, gdy stawką jest ludzkie zdrowie czy nawet życie – złamany kręgosłup, skręcony kark lub kontuzje, które już nigdy nie pozwolą powrócić do dawnej świetności. Ochrona przed upadkiem to jeden z podstawowych celów producentów systemów asekuracyjnych, które muszą znaleźć się w każdym miejscu, gdzie zamierzamy wykonywać prace na wysokościach.

Systemy asekuracyjne dzielimy na kilka rodzajów: punkty asekuracji, systemy linowe oraz systemy szynowe. Każdy z systemów ma swoje unikalne właściwości i przeznaczony jest do konkretnych celów (systemy asekuracyjne od asekuracje.pl). Wybór odpowiedniego środka zabezpieczenia zależy od kilku czynników, a są nimi: udźwig, rodzaj pracy, którą zamierzamy wykonać, ale także warunki pogodowe. Systemy asekuracji mają ochraniać przed upadkiem, ale ich prawdziwa rola zaczyna się, gdy pracownik wykonujący prace na wysokościach zaczyna spadać – wtedy muszą zadziałać perfekcyjnie. Firmy proponujące dostępne na rynku rozwiązania doskonale wiedzą, że tu nie ma miejsca na niską lub średnią jakość wykonania – ktoś, kto korzysta z ich usług powierza im w pewnym sensie swój los. To bardzo odpowiedzialna praca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here