Czy warto wziąć pożyczkę pod zastaw?

Znane polskie przysłowie mówi, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednak ich brak, również nie sprawi, że będziemy szczęśliwi. Każdy człowiek, aby żyć, musi mieć pieniądze. Są ludzie, którym wystarczają niewielkie dochody, a są i tacy, którym do szczęścia potrzeba ich więcej. Niestety w życiu różnie bywa i często zdarzają się sytuacje, kiedy pojawiają się problemy finansowe. Niektórzy wpadają w ogromne tarapaty, które zmuszają ich do podjęcia nieraz ryzykownych kroków, na przykład do wzięcia pożyczki pod zastaw.

Pożyczka pod zastaw mieszkania

Dla wielu osób, będących w sytuacji bez wyjścia, pożyczki pod zastaw wydają się ostatnią deską ratunku i wybawieniem z kłopotu. Jednak w praktyce, wybór takiej oferty może skończyć się bardzo źle. Na rynku bowiem działa wiele nieuczciwych firm, których celem jest łatwe i zyskowne przejęcie majątku dłużnika. Warto więc wiedzieć, że zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, która weszła w życie 22 lipca 2017 roku, prawo do udzielania takich kredytów mają wyłącznie banki lub SKOKi. Każda więc inna firma, która oferuje pożyczkę, wymagając w zamian zastawienia domu lub mieszkania, działa nielegalnie. Ostrożność powinny wzbudzać zwłaszcza oferty pożyczek z nieznanych źródeł, adresowane do osób o niskiej zdolności kredytowej, w których jedynym warunkiem jej otrzymania jest konieczność zastawienia domu lub mieszkania.

Zgubne konsekwencje nadmiernego zaufania

Najczęstszym celem oszustów są ludzie zdesperowani, znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej. Takie osoby, prawie na oślep, szukają wyjścia z sytuacji. A uważając, że nie mają szans na pożyczkę w banku, chwytają się każdej możliwości, która pomoże im wyjść z kłopotów. Podczas transakcji, nie zwracają większej uwagi na podpisywane dokumenty, nie mówiąc o analizie warunków umowy, od której powinni zacząć. Wierzą bezkrytycznie w dobre intencje i uczciwość pożyczkodawcy. Dlatego też bardzo często zgadzają się oddać w zastaw własny dom czy mieszkanie, chociaż nieraz jego wartość jest wielokrotnie większa od wysokości długu. Bardzo często w takich przypadkach osoba, która wzięła pożyczkę na tych warunkach, szybko dochodzi do wniosku, że kwota do spłaty jest dużo wyższa od otrzymanej pożyczki i w żaden sposób nie jest w stanie jej spłacić. Niestety jest już za późno, na to bowiem czekał pożyczkodawca, który wtedy z dużym zyskiem przejmuje nieruchomość.
Dlatego też najważniejszym krokiem jest dokładne sprawdzenie usługodawcy, zanim jeszcze zaczniemy negocjować warunki naszego zobowiązania. To podstawowa zasada, która zapewni nam bezpieczeństwo.

Pożyczki nie tylko dla zadłużonych

Chociaż tak wiele jest złych opinii dotyczących pożyczek pod zastaw, często jest to bardzo dobra alternatywa, nie tylko dla osób zadłużonych. Umożliwia ona otrzymanie całkiem sporych sum, bez konieczności korzystania z usług banków i skomplikowanych procedur. Oczywiście kwota pożyczki będzie zależna od wartości zabezpieczenia. Są więc szanse na uzyskanie całkiem sporych sum. Nie zwalnia to jednak ludzi z obowiązku myślenia i kierowania się zdrowym rozsądkiem. Trzeba przemyśleć między innymi wysokość pożyczki, łatwo jest bowiem z tym przesadzić. Warto więc zacząć od dokładnej analizy swojego budżetu pod kątem możliwości spłacenia długu.
Pożyczka pod zastaw jest dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą wziąć kredytu hipotecznego. Zazwyczaj takim pożyczkom towarzyszą opłaty związane z prowizją oraz oprocentowaniem. Warto więc wziąć je pod uwagę w swoich kalkulacjach. Pożyczka może być spłacana stopniowo przez dłuższy czas, a nieruchomość ma charakter zabezpieczenia. Trzeba tylko pamiętać, że gdy decydujemy się na wybór instytucji pozabankowej, musi to być rzetelny pożyczkodawca.

Inne możliwe opcje

Szukając wsparcia finansowego należy pomyśleć o różnych opcjach. Analizując pożyczki pod zastaw, trzeba wspomnieć o możliwości zastawienia swojego samochodu. Ten rodzaj pożyczki nazywany jest pożyczką bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej) ze względu na to, że od klienta nie wymaga się żadnych dokumentów, poświadczających jego dochody. Co więcej, nawet gdy w przeszłości miał problemy ze spłatą długów, nie wpłynie to na decyzję pożyczkodawcy. Pożyczka pod zastaw samochodu może sięgać nawet 50% jego wartości. Można ją spłacać przez długi okres czasu, bo nawet przez 5 lat. Dodatkową zachętą jest to, że nie potrzeba poręczyciela, ani zgody małżonka. A największą zaletą tej pożyczki jest fakt, że dłużnik nadal może jeździć swoim samochodem, a więc go nie traci. Jednak, aby móc zastawić swoje auto, trzeba pamiętać, że musi ono spełniać pewne warunki:
– posiadać ważną polisę OC/AC,
– być wyłączną własnością kredytobiorcy,
– wiek pojazdu nie może przekraczać 12 lat,
– posiadać ważny dowód rejestracyjny,
– być sprawny technicznie i dopuszczony do ruchu po drogach.

Jeżeli ktoś obawia się, że nie podoła pożyczce pod zastaw, może pomyśleć o innych rozwiązaniach. Czasem wystarczy wziąć jedną większą pożyczkę na raty, która pozwoli na pokrycie dużych kosztów. Każdy wydatek, nawet duży, można podzielić na mniejsze części i sfinansować go za pomocą np. kilku chwilówek, które spłacimy bez problemu, oczywiście pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotujemy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStaż do urlopu
Następny artykułWłasna firma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here