Diagnostyka komputerowa

0
1415

Coraz więcej samochodów na drogach wyposażonych jest w komputery, które odpowiadają za prawidłowe działanie wszystkich systemów. Komputery te są niczym więcej niż mechanizmem monitorującym wszystko, co dzieje się z naszymi samochodami. Dzięki komputerom i diagnostyce komputerowej możemy uzyskać informacje o wielu usterkach.

Komputer w samochodzie informuje kierowcę za pomocą charakterystycznego dźwięku i komunikatu na desce rozdzielczej, że należy uzupełnić płyn chłodzący lub spryskiwacz szyby, albo że żarówka jest niesprawna i wymaga wymiany. Czasami zapala się kontrolka „check engine” i tylko warsztat może ustalić przyczynę. Kiedy tak się stanie, mechanik zazwyczaj powie klientowi, że musi podłączyć samochód do komputera, aby zobaczyć, co jest nie tak. Oznacza to, że zostanie przeprowadzona diagnostyka komputerowa.

Co to jest diagnostyka komputerowa?

Diagnostyka samochodowa polega na zwykłym podłączeniu przystosowanego do tego celu komputera diagnostycznego (który nosi też nazwę tester diagnostyczny – szczególnie często używany w zakładach samochodowych) do komputera pokładowego samochodu. zabieg ten daje możliwość sprawdzenia obecnego stanu samochodu, zobaczyć czy parametry odbiegają od pożądanych, gdzie znajdują się usterki i jakie są ich przyczyny, dzięki czemu możemy dokonać skutecznych korekt. W naszym mieście, czyli Inowrocławiu, funkcjonuje wiele stacji diagnostycznych w Inowrocławiu, ale tylko niektóre dysponują nowoczesnym sprzętem komputerowym. Wiele stacji ma bardzo stare sprzęty, którymi nie da się nic zrobić.

Jak to działa?

Nowoczesne samochody mają wbudowane komputery, które sterują pracą silnika i jego podzespołów. Specjalny system diagnostyczny, zaprogramowany przez producenta, jest wbudowany i odpowiada za to, aby wszystkie komponenty i czujniki miały prawidłowe zakresy pracy. Jeśli parametr przekroczy określoną tolerancję, w pamięci komputera zapisywany jest odpowiedni kod błędu. Informacja ta jest ważnym warunkiem wstępnym do zlokalizowania usterki. Warto pamiętać, że za nowoczesne auto nie uznaje się typowo polskiego podejścia, czyli 10 letnie auto, to wciąż nowe. Mimo, że mają one też pokładowe komputery, to jednak im nowocześniejsze auto, tym więcej informacji można uzyskać z takiego komputera.

Nowoczesna diagnostyka samochodowa jest przeprowadzana poprzez podłączenie dedykowanego komputera diagnostycznego do komputera pokładowego samochodu i wymianę danych między nimi. W ciągu zaledwie kilku minut miernik diagnostyczny odczytuje informacje o stanie samochodu zapisane przez komputer pojazdu i wyświetla informacje związane z wykrytymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu poszczególnych podzespołów. W ten sposób specjalista może zidentyfikować problem i przystąpić do jego eliminacji.

Zalety diagnostyki komputerowej

Niewątpliwą zaletą diagnostyki komputerowej pojazdów jest możliwość szybkiego sprawdzenia stanu technicznego poszczególnych układów i podzespołów pojazdu bez konieczności demontażu lub manipulacji przy elementach. Potrzebne jest tylko urządzenie techniczne w postaci komputera diagnostycznego i urządzenia pomiarowego. Potrzebne jest jedynie odpowiednie łącze do wymiany danych, które pozwala na porównanie aktualnego stanu samochodu z wartościami parametrów zdefiniowanych przez producenta.

Specjalny interfejs komputera diagnostycznego pozwala na szybką i bezbłędną diagnozę wszystkich systemów w samochodzie. Przyspiesza to również proces naprawy i obniża koszty, ponieważ w celu znalezienia usterki nie trzeba sprawdzać wielu elementów. Diagnostyka komputerowa zmniejsza również ryzyko wymiany części, które nie działają prawidłowo.

Komputerowa diagnostyka Inowrocław przydaje się nie tylko wtedy, gdy samochód jest w użyciu. Jest to szczególnie zalecane przed zakupem używanego samochodu. Jeśli jesteś zainteresowany pewnym samochodem i rozważasz jego zakup, to powinieneś udać się do warsztatu z doradcą samochodowym lub ekspertem motoryzacyjnym, aby przetestować samochód. To da Ci wyobrażenie o stanie technicznym i rzeczywistym przebiegu samochodu. Dlaczego warto? Dealerzy samochodowi często ukrywają różne usterki i wady znalezione w sprzedawanych przez nich samochodach. Diagnostyka komputerowa może natychmiast ujawnić ukryte problemy, pomagając Ci uniknąć nieudanego zakupu i związanych z nim problemów.

Co można sprawdzić za pomocą diagnostyki komputerowej?

/

Podłączając samochód do komputera diagnostycznego, można zidentyfikować kody problemów dla różnych komponentów (ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC, immobilizer, układ paliwowy, zarządzanie silnikiem, itp.), a także parametry samochodu podczas pracy (silnik, ciśnienie doładowania, temperatura, przepływ miernik, czas wtrysku i przyrządy). Na rynku dostępne są również urządzenia diagnostyczne, które mogą zarządzać automatycznymi skrzyniami biegów, systemami klimatyzacji i innymi.

Rosnąca automatyzacja w przemyśle motoryzacyjnym

Jest już coraz mniej samochodów bez komputerów, a na ich miejsce pojawia się coraz więcej samochodów nowszych – wyposażonych w komputery. Oznacza to, że diagnostyka komputerowa, jak każda inna metoda, ma swoich zwolenników jak i przeciwników, i nie ma od niej odwrotu. Ciekawą rzeczą jest również mobilna stacja diagnostyczna, dzięki której nie musimy jechać do warsztatu, gdyż mechanik może sam do nas podjechać. Zaoszczędzimy dzięki temu mnóstwo czasu i pieniędzy, a jeśli nasze auto zupełnie odmówiło posłuszeństwa – mobilna stacja diagnostyczna jest de facto jedynym wyjściem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here