Jak wybrać odpowiedni kierunek studiów?

W życiu każdego człowieka prędzej czy później przychodzi czas w którym zaczyna się zastanawiać nad swoją przyszłością, a dokładniej ujmując – nad karierą zawodową. Najczęściej pojawiający się dylemat w takiej sytuacji dotyczy oczywiście kierunku studiów.

Czy opłaca się iść na studia?
Odpowiedź na to pytanie jeszcze kilka lat temu była oczywistością i każdy z nas zakładał, że studia są niezbędne w momencie, kiedy pragniemy rozwijać swoją karierę zawodową. Niemniej jednak ostatnimi czasy wiele się zmieniło pod tym względem i dziś, głownie za sprawą popularności mediów społecznościowych, coraz więcej osób decyduje się na rozwinięcie w nich swojej kariery rezygnując tym samym z pójścia na studia. Mało kto jednak pamięta o tym, że każdego przysłowiowe „pięć minut” prędzej czy później się zakończy, tudzież zwyczajnie zmęczeni tym wymiarem pracy, która tylko z pozoru wydaje się łatwa, będziemy chcieli na ponów wieść „normalne życie”. Jednakże co wtedy? Skoro nie wykształciliśmy się zawczasu? Oczywiście na studia możemy się wybrać w każdym wieku, lecz jak wiadomo – im wcześniej mamy taką możliwość, tym lepiej. Ponadto poza internetem istnieje także wiele ścieżek kariery. Często bowiem słyszy się o geniuszach dobrych w swojej dziedzinie tak bardzo, że chętniej są przyjmowani do pracy aniżeli osoby „z papierkiem”. Bywają również zawody kreatywne niewymagające od nas ukończenia uczelni. Jednakże i tutaj musimy pamiętać o tym, że nic nie trwa wiecznie, a konkurencja nie śpi i zawsze może znaleźć się ktoś lepszy od nas, bo i żyjący dłużej na świecie i mający lepsze doświadczenie.
Studia zatem są niezwykle przydatną sprawą, podobnie jak zdanie matury. Ponieważ bez względu na obraną w przyszłości drogę zawodową, zawsze mamy to zabezpieczenie w postaci wyedukowania się w konkretnej dziedzinie, a co za tym jednocześnie idzie, jesteśmy uprawnieni do wykonywania zawodu o którym mamy spore pojęcie.

Jakie studia zatem wybrać?
Kierunek studiów jest chyba najbardziej problematycznym aspektem w życiu każdej młodej osoby. Nierzadko pytanie to zaczyna pojawiać się w głowie zanim jeszcze wybierzemy się do liceum. W końcu profilowane klasy oraz dobór odpowiednich rozszerzeń na maturze może nam skutecznie pomóc, czy wręcz zagwarantować dostanie się na studia. Wciąż jednak widuje się popełnianie tego samego błędu: sporo młodych ludzi decyduje się na popularne kierunki studiów po których ciężko znaleźć pracę właśnie przez wzgląd na tak dużą ilość absolwentów. Kierunkami uznawanymi za warte uwagi i które jednocześnie mogą przynieść nam w przyszłości spory zarobek są przede wszystkim wszelkie studia związane z naukami ścisłymi, choć, jak powszechnie wiadomo nie są to łatwe kierunki.
Czy musimy zatem wybierać pomiędzy tym, co nie wymaga od nas ścisłej wiedzy, lecz także nie gwarantuje dobrej pracy, a tym co gwarantuje nam pieniądze lecz wymaga sporej ilości nauki?
Oczywiście, że nie!
Tak naprawdę każdy kierunek studiów wiąże się zarówno z ogromną ilością wiedzy, jak i potencjalnymi problemami związanymi ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia po odebraniu dyplomu z uczelni. Przepis na sukces w tej kwestii jest nieco inny i jak się okazuje także, znacznie prostszy.
Najlepiej wybrać ten kierunek studiów w którym najlepiej się czujemy! Bowiem jakie studia przyniosą nam najwięcej satysfakcji? Oczywiście te zgodne z naszymi pasjami oraz zainteresowaniami. Studia na których nauka będzie dla nas czystą przyjemnością, nie zaś katorżniczą pracą. Kierunek studiów wiążący się z tym co kochamy jednocześnie sprawi, że samo uczęszczanie na zajęcia będzie dla nas niesamowitym przeżyciem. W końcu będziemy tam nabywać wiedzę, której pragniemy, aby móc rozwijać skrzydła w ukochanej przez nas dziedzinie. Wybór takiej ścieżki zawodowej nie tylko sprawi, że wszystko będzie nam znacznie łatwiej pojąć, przyswoić oraz oczywiście zaliczyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy bardziej zmotywowani do nauki, a nasze ambicje znacznie wzrosną. Co za tym z kolei idzie, będziemy dawać z siebie wszystko w imię nie tylko edukacji samej w sobie, ale także samodoskonalenia. Nie ważne jest przy tym, czy wybrany przez nas kierunek będzie oscylował wokół nauk ścisłych, czy też może będą to nauki związane ze sztuką. Bez względu na to, co wybierzemy, jeżeli tylko będziemy w tym naprawdę dobrzy możemy mieć gwarancję na to, że po ukończeniu studiów znajdziemy pracę w tej dziedzinie, bądź nawet założymy własną działalność. Mało tego, zawód, który zaczniemy wykonywać wciąż będzie naszą pasją, a zatem połączymy to, co kochamy (czyli nasze hobby) z tym co pożyteczne (zarobek).

Tym jest właśnie złoty środek w kwestii doboru odpowiedniego kierunku. Prawdą jest, że zatrudnienie dostaną najszybciej osoby będące najlepsze w swojej dziedzinie, a w gdzie indziej odnajdziemy siebie, jeśli właśnie nie w pasjach? Życie mamy tylko jedno, dlatego warto jest rozwijać i pielęgnować w sobie to, co kochamy w nim najbardziej, aby w przyszłości móc dzięki temu zapewnić sobie i naszej rodzinie godziwy byt. Chodząc do pracy, nie będziemy odczuwali poczucia obowiązku, lecz zwyczajnie poczucie spełniania się w życiu oraz satysfakcji z faktu, iże mamy możliwość dodatkowo na tym zarobić.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozkręcić biznes?
Następny artykułPożyczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here