Młodzi ludzie często stają przed trudnym wyborem dotyczącym ich kariery zawodowej. Kończąc szkołę średnią muszą zdecydować co dalej robić w życiu. A jest w czym wybierać. Najczęściej jednak ważny jest już wybór szkoły po ukończeniu podstawówki. To czy zdecydujemy się na liceum ogólnokształcące, technikum czy szkołę zawodową może determinować naszą przyszłość. Wybór liceum jest dobry, jeśli chcemy iść na studia, w przeciwnym wypadku zostajemy z niczym. Technikum lub szkoła zawodowa są dobre dla osób, które chcą nauczyć się czegoś konkretnego i na tej umiejętności zarabiać. Zazwyczaj wybierane są zawody dobrze płatne. Kończąc taką szkołę możemy być stolarzami, murarzami, tynkarzami, mechanikami samochodowymi, diagnostami. Kobiety mogą być kucharzami, fryzjerami oraz krawcowymi. Wybór zawodów jest bardzo ogromny, jeśli już wiemy w czym chcemy się spełniać możemy śmiało iść do zawodówki. Z reguły nie uzyskamy tam wiedzy koniecznej do studiowania, chociaż nie jest to wykluczone. Liceum nie przygotuje nas do żadnego konkretnego zawodu, licealista uczy się wszystkiego. Nawet w szkołach profilowanych musimy przejść przez wszystkie obowiązkowe przedmioty, nawet kiedy jesteśmy w klasie o charakterze przyrodniczym uczymy się historii oraz języka polskiego. Liceum ogólnokształcące to dobry wybór dla osób, które nie wiedzą jeszcze co dokładnie chcą robić i marzy im się życie studenckie. W czasie trwania szkoły decydujemy się na przedmioty, które chcemy zdawać na maturze. Poza obowiązkowymi przedmiotami jakimi są: matematyka, język obcy oraz język polski – zdajemy przedmioty wybrane. Przedmioty te wybieramy na podstawie wymagań szkół wyższych, do których chcemy aplikować. Na studiach medycznych potrzebujemy zazwyczaj biologii oraz chemii i fizyki. Szkoły o profilu technicznym wymagają od nas matematyki na poziomie rozszerzonym oraz fizyki. Wszelkie filologie wymagają od nas zdania na maturze odpowiednich języków na poziomie rozszerzonym.
Kiedy już zdecydowaliśmy się na kierunek studiów to przed nami zaczynają pojawiać się inne kwestie organizacyjne, o których też warto pomyśleć. Po pierwsze zastanówmy się czy chcemy mieszkać w mieście, w którym będziemy studiować, czy bardziej opłaca nam się dojeżdżać. Kolejnym ważnym pytaniem, które należy sobie zadać jest to, czy chcemy studiować dziennie czy zaocznie. Studiowanie dzienne jest wspaniałą przygodą, ale nie wszyscy sobie mogą na to pozwolić, wymagają dużego nakładu finansowego, czasami wspierają nas rodzice lub zamożni krewni. Niektóre kierunki wymagają takie trybu nauki. Nie ma możliwości studiować medycyny zaocznie lub wieczorowo. Z racji specyfiki tych studiów, nie dalibyśmy rady równocześnie pracować i wkuwać. Najczęściej studiujemy zaocznie kierunki związane z administracją, zarządzaniem, logistyką a także psychologię i kierunki humanistyczne. Niektóre studia możemy ze sobą łączyć. Na przykład filozofię i biologię, studia rolnicze i techniczne. Matematykę oraz informatykę też można łączyć z powodzeniem. Odpowiednio dobrany harmonogram studiów i pomoc dziekana ułatwi nam sprawę, jeśli chcemy studiować dwa kierunki na raz.
Kolejną ważną kwestią jest poszukanie odpowiedniego zakwaterowania, kiedy zdecydujemy się wyjechać z domu na studia. Zazwyczaj polecane są akademiki z racji tego, że są stosunkowo tanie i często możemy starać się o dofinansowanie do czynszu. Akademiki mają jednak swoje wady, możemy nie mieć sprzyjających warunków do studiowania, w domach studenckich bywa głośno i często organizowane są huczne imprezy. Zabawy takie trwają zazwyczaj do rana, często odbija się to negatywnie na naszych wynikach w nauce. Niektórym przeszkadza brak prywatności i to, że często muszą dzielić pokój i łazienkę z obcymi ludźmi. Innym pomysłem jest mieszkanie na stancji. Jest to zazwyczaj jeden pokój, który wynajmujemy od właściciela, często zdarza się, że właściciel mieszka w tym samym mieszkaniu i często musimy z nim przebywać w przestrzeni wspólnej. Rozwiązanie takie jest nieco tańsze niż wynajmowania całego mieszkania, ale coraz rzadziej spotykane. Najpopularniejsze jest dzielenie mieszkania ze znajomymi. Koszty takiego wynajmu zależą od metrażu mieszkania oraz od tego, ile osób w nim jest zakwaterowana. Wysokość opłat zależy jeszcze od dzielnicy, w centrum miasta zazwyczaj są to zaporowe ceny. Dużo łatwiej znaleźć niedrogie mieszkanie na obrzeżach miasta. Wartość ta jest dzielona na wszystkich wynajmujących i czasami może być to korzystniejsze niż pokój w akademiku.
Studia w obcym mieście to duży wydatek, musimy opłacić czynsz oraz media. Dodatkowo trzeba dbać o dojazd na uczelnię i wyżywienie. Jeśli studiujemy dziennie to znaczy, że ktoś nas wspiera. Niektórzy jednak nie mają takiej możliwości i biorą kredyt studencki, jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy decydują się na takie kierunki, po których na pewno dostaną pracę. Przykładem takiego pewnego kierunku jest stomatolog, lekarz oraz prawnik. Po zakończeniu studiów i po podjęciu pracy możemy zacząć spłacać kredyt. Jeśli wyjątkowo dobrze się uczymy to możemy starać się o stypendium rektora dla najlepszych studentów.