Wiele osób traktuje adwokatów i radców prawnych w zasadzie tak samo, próbując zlecić im te same obowiązki. W rzeczywistości ich kompetencje są zupełnie inne, choć – trzeba przyznać – w wielu punktach zbieżne. Czym zatem różnią się obydwie specjalizacje i jakie uprawnienia ma każda z nich?
Co może adwokat a co radca prawny?
Adwokat może udzielać porad prawnych i sporządzać opinie o tym charakterze. Może on też – w razie potrzeby – reprezentować swojego klienta przed sądem (gospodarczym, karnym, rodzinnym) i opracowywać projekty aktów prawnych. Do obowiązków adwokata należy również występowanie przed urzędami, co doskonale widać na przykładzie przedsiębiorców i US.
Radca prawny może prawie tyle samo. Do jego obowiązków należy sporządzanie porad i opinii prawnych, opracowanie projektów aktów o charakterze prawnym i występować – w niektórych sytuacjach – przed urzędami i sądami. Na czym więc polega różnica między nimi? Tak naprawdę jest ona dosyć spora.
W czym tkwi różnica?
Pierwszą kwestią różnicującą obydwa zawody, jest reprezentowanie klienta w trakcie spraw karnych i karno – skarbowych. W jednym i w drugim przypadku pomóc może jedynie adwokat. Poza tym adwokaci działają tylko w oparciu o własną działalność gospodarczą, w tym zakładając ze sobą spółki. Tymczasem radcy prawni mogą być zatrudnieni np. w przedsiębiorstwie i to w oparciu o umowę o pracę.
Co ciekawe, podział ten od roku 2007 uległ pewnym zmianom. Odtąd radcy prawni również mogą reprezentować przed sądem, ale dotyczy to wyłącznie spraw rodzinnych. Oznacza to, że mogą oni brać udział np. przy sprawach rozwodowych lub alimentacyjnych. Krok ten był podyktowany stosunkowo niewielką liczbą adwokatów.
W Polsce inaczej…
Co ciekawe, sytuacja w Polsce to pewne kuriozum. W innych krajach zwykle nie ma tak wyraźnego podziału na obydwie profesje. W ich przypadku różnica polega wyłącznie na tym, że adwokaci mogą reprezentować klienta w trakcie spraw karnych i karno – skarbowych. Pozostałe kompetencje tu się pokrywają.
Reasumując, radca prawny i adwokat to dwie różne profesje, które – zwłaszcza w Polsce – są dość wyraźnie zróżnicowane. Dlatego przy wyborze konkretnego specjalisty z zakresu prawa, zawsze warto sprawdzić, jakie kompetencje on posiada.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.