W co nie inwestować

Młodzi ludzie rozpoczynający dorosłe życie oraz nawet Ci starsi, którzy w dorosłym życiu są już weteranami, często popełniają wiele błędów, jeżeli chodzi o gospodarowanie pieniędzmi i inwestycje.

Z czego wynikają takie błędy?
Niestety ciężko odpowiedzieć w subtelny sposób na to pytanie. Wynikają one z pewnej nieświadomości życiowej, podatności na wszelkie chwyty marketingowe i ze swego rodzaju zwyczajne głupoty.

Poczynając od budżetu domowego. Pieniędzy trzeba umieć gospodarować, trzeba umieć je oszczędzać. Wymagana jest tutaj duża siła woli, aby nie podbierać gotówki odłożonej na „czarną godziną” na aktualne wydatki. To cecha, która jest bardzo potrzebna – umiejętność oszczędzania.
Podstawowym zadaniem, jakie wypełnia każda osoba lub osoby, jest robienie zakupów spożywczych (jedzenie do domu) i chemicznych (proszki do prania, mydło itp.).
Są to rzeczy potrzebne do życia każdemu.
Zarówno w przypadku zakupów związanych z jedzeniem, jak i z higieną, w obecnych czasach ludzie mają szeroki wachlarz wyboru, jeżeli chodzi o miejsce zrobienia takich zakupów.
Istnieje wiele supermarketów i z każdym miesiącem tworzy ich się jeszcze więcej. Każdy z nich oferuje najniższe ceny i najlepszą jakość. Nie można jednak dać się temu zwieść. Tak naprawdę, aby kupić najtaniej i najlepiej, człowiek musiałby obserwować promocje w każdym supermarkecie i robić zakupy na takiej zasadzie, że pieczywo kupuje w jednym sklepie i wychodzi, mięso w innym i wychodzi a warzywa i owoce w jeszcze innymi miejscu. Można by się tak rozdrabniać w nieskończoność. Lecz jeśli chcemy naprawdę zacisnąć pasa to warto poświęcić więcej czasu, aby zakupy były tańsze.

Drugi problem to wydawanie pieniędzy na rzeczy niepotrzebne.
Takie niepotrzebne rzeczy często są kupowane, dlatego że akurat znajdują się na półce z wielkim napisem „Promocja, minus ileś tam procent, na artykuły z tej półki”.
Osoby podatne na takie hasła, są skłonne kupić rzeczy, których nie potrzebują, tłumacząc sobie, że „może kiedyś się przyda”. Otóż nie – w 90 procentach przypadków, takie rzeczy tak naprawdę nigdy się nie przydają.

Nawyk, jaki powinno nabyć wiele osób, zanim kupi jakąś rzecz, która znajduje się w ofercie wielu sklepów to porównywanie cen. Szczególnie ważne jest to przy zakupie wszelkiej elektroniki, sprzętów RTV i AGD. Tyczy się to zarówno porównywania cen w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Często bowiem okazuje się, że w Internecie lub sklepie stacjonarnym istnieje akurat jakaś promocja, której nie ma w tej drugiej opcji. Czemu tak jest? Ciężko powiedzieć, ale się tak zdarza.
Poza promocjami może okazać się, że na internecie lub w sklepie znajdują się produkty, których nie ma w tym drugim, a które okazują się dla nas bardziej atrakcyjne.
Dlatego przed zakupem tego typu sprzętów warto poświęcić czas na solidny przegląd sytuacji na rynku.

To są najbardziej podstawowe błędy codzienności, nad którymi trzeba pracować i na które warto zwracać uwagę.
W życiu pojawiają się jeszcze inne wydatki, bardziej pasowałoby tu słowo „inwestycje”.
W co inwestują ludzie? Często w drogie rzeczy, równie często w rzeczy, w które inwestować się nie opłaca.
Z inwestycjami najczęściej w parze chodzą kredyty. Jeżeli osoba lub małżeństwo zaciąga kredyt na zakup działki lub domu to jeszcze ta inwestycja jest zrozumiała. Kawałek ziemi lub własne cztery ściany to dobro niezwykle pożądane, które zawsze będzie miała wysoką wartość. Zdarzają się momenty, w których ceny ziemi są niższe, ale przez znaczną część czasu ziemia ma dobrą ceną i nic się z nią nie dzieje. Nie może się zepsuć jak zwykła rzecz – nawet dom może się zepsuć wskutek pożaru lub katastrofy naturalnej, ale dany kawałek powierzchni ot, tak sobie nie wyparuje.
Więc w co nie wolno inwestować ? Jednym z najgorszych posunięć jest zaciągnięcie kredytu na samochód. Jeżeli ktoś naprawdę potrzebuje pojazdu na „już” to lepiej kupić starszy model VW, który słynie z długowieczności i z czasem odłożyć sobie na lepsze auto, niż od razu porywać się na kredyt na zakup samochodu za na przykład 40 tysięcy złotych.
Dlaczego? Bo samochód to produkt, który z każdym rokiem bardzo mocno traci na swojej wartości, nigdy odwrotnie. Biorąc kredyt na samochód trzeba liczyć się z tym, że nigdy nie sprzedamy go za kwotę taką samą lub większą, za jaką go kupiliśmy. Taka jest specyfika tych pojazdów. Są chyba najlepszym przeciwieństwem wina, które z wiekiem staje się droższe.

Zaradność w życiu zależy od wielu czynników. Od tego, jak wychowają rodzice, jaki charakter ma dana osoba, jak wpłynie na nią środowisko i różne doświadczenia. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby się o życiu uczyć, bo uczymy się przecież całe życie. Pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich żyć się także nie da – tak jest skonstruowany dzisiejszy świat, więc pieniądz należy szanować. Nie da się ukryć, że najmniejszy szacunek do pieniądza mają te osoby, które na niego nigdy nie musiały często pracować. Z pewnością są biedniejsi o niektóre problemy zwykłych ludzi, ale i radość z posiadania pieniędzy jest u nich mniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here