Biologia - studia, czy warto?

Niby oczywisty wydaje się fakt, że studia należy wybierać według swoich zainteresowań. Czy to jednak takie oczywiste? Otóż nie, okazuje się, że wiele osób przy wyborze studiów kieruje się opinią innych, czy późniejszymi perspektywami zarobków. Owszem, nie jest to całkowicie złe postępowanie, jednak, aby pomyślnie ukończyć studia, a nie zmarnować cenny czas, warto kierować się przede wszystkim tym, co nas interesuje.

Wracając do czasów młodości, na pewno przypominamy sobie, jakieś zajęcie, czynność, która sprawiała nam naprawdę dużo przyjemności – innymi słowy nasze hobby z dzieciństwa. Zadziwiające, jak tak niepozorna rzecz może pomóc nam w kształtowaniu swojej przyszłości. Warto przypomnieć sobie, a nawet zapisać nasze dawne i obecne zainteresowania. Czy w szkole podstawowej lubiliśmy biologię? A może czekaliśmy zawsze na lekcję historii? Może chcieliśmy lepiej poznać informatykę i nauczyć się programować?

Kiedy już podsumujemy nasze rozmyślania i określimy dziedzinę, w której czujemy się dobrze, warto zastanowić się, w czym jesteśmy dobrzy. Może mamy niesamowity dar przekonywania innych? Może dobrze wychodzą nam wszelkie fizyczne zadania? Innymi słowy, co robimy na tyle dobrze i lubimy to robić, tak, byśmy mogli to robić przez całe życie.

Dobrze, kolejny etap. Jeśli na naszej liście znajduję się więcej niż jedna dziedzina, warto spojrzeć, jak ma się sprawa na rynku. Może w naszym mieście jest bardzo dużo lekarzy, a na przykład mało prawników? Nie liczy się bowiem tylko zawód, ale też praca i zarobki. Zapotrzebowanie na rynku pracy bywa różne, zmienia się w zależności od położenia miasta, oczekiwanych umiejętności, czy kwalifikacji.

Teraz już wiesz mniej więcej, jak to działa. Przykładowo, jeśli mamy smykałkę do biologii, nie lubimy monotonii w życiu i dodatkowo pragniemy pomagać ludziom, może warto zastanowić się nad medycyną? Takich powiązań między zainteresowaniami a różnymi zawodami jest naprawdę wiele.

Nie warto iść na kompromis. Niektóre studia, choćby medycyna, będą bardzo wymagające. Aby się dostać potrzebny też będzie bardzo wysoki wynik na rozszerzonej maturze. Co roku, gdy podawane są wyniki matur, wielu kandydatów z żalem planuje poprawkę za rok. No cóż, taka jest cena realizowania swoich pasji. Jeśli jednak nie czujemy się gotowi na wymagający zawód, jakim niewątpliwie jest zawód lekarza, za to lubimy biologię, warto dokładniej przyjrzeć się kierunkom z nią związanych. Generalnie głównym kierunkiem jest biologia, a z dodatkami, na przykład fizyki, czy inżynierii otrzymujemy biofizykę, bioinżynierię itd.

Na biologii student uczy się przede wszystkim opisywania zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie. Biologia łączy w sobie trochę matematyki, chemii i fizyki, nie jest więc łatwo, ale za to jest ciekawie. Po studiach biologicznych można pracować w bardzo wielu miejscach, choćby w przemyśle żywieniowym, czy farmaceutycznym. Absolwenci biologii, którzy posiadają podejście do uczniów, mogą zostać nauczycielami i uczyć przedmiotu w szkołach lub profesorami i wykładać na uniwersytecie. Kończąc biologię, można zostać też botanikiem, zoologiem, mikrobiologiem, a także biochemikiem.

Zanim zdecydujemy, na jakie studia się wybierzemy, dobrze jest przejrzeć listę wszystkich kierunków. To nie żart. Zwyczajnie o istnieniu niektórych kierunków możemy nie mieć pojęcia. Istnieje bardzo dużo różnych uczelni i możliwości. Chociażby taka andragogika, nie brzmi wcale znajomo, prawda? Aby nie trzymać w niepewności, wyjaśnię, iż zajmuje się ona prawie tym, co pedagogika, z tą różnicą, że kształci ona dorosłych, a nie dzieci.

Tak więc, oprócz biologii można znaleźć ściśle powiązane z nią kierunki, jak choćby medycyna, czy popularna ostatnio farmacja, ale też kierunki mniej powiązane z tą nauką. Jeśli kochamy zwierzęta i chcemy lepiej się z nimi dogadać i lepiej je zrozumieć świetnym wyborem będzie behawiorystyka zwierząt. Zapotrzebowanie wzrosło ostatnio na specjalistów w dziedzinie bioinżynierii produkcji zwierzęcej, która umożliwia lepszą kontrolę produkcji żywności. Dla osób ceniących wiejski spokój i chcących uciec od miejskiego zgiełku doskonałym wyborem będzie agroturystyka, umożliwiająca założenie niewielkiego gospodarstwa, które będzie odwiedzane przez rodziny z dziećmi i grupy szkole jednocześnie przynoszące nam zysk. Bardzo ciekawym połączeniem jest także bioinformatyka, to takie zestawienie najchętniej wybieranego kierunku studiów, czyli Informatyki z najobszerniejszym i najciekawszym materiałem biologii. A to tylko początek, do wyboru jest na prawdę dużo kierunków, jak choćby biologia sądowa, ekobiznes, ekologia, genetyka, gospodarka wodna, hipologia, a to dopiero początek. Jeśli naprawdę interesuje nas biologia studia będą dla nas bardzo przyjemne i ciekawe.

Nadal nie wiesz, jakie studia wybrać? Nie martw się. Czasy się zmieniają i w dzisiejszych czasach, studia nie są już niczym nadzwyczajnym. A może nie jest to Twoja droga życiowa? Przecież wielu dobrze zarabiających właścicieli firm wcale nie posiada, tak zwanego „papierka”. Studia nie są wyznacznikiem sukcesu, podobnie, jak ich brak. W życiu należy kierować się pasją. Brzmi banalnie? Może i tak, ale tylko w ten sposób, codzienność nie stanie się nudna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here