Czy własny biznes to dobry pomysł?

Coraz więcej osób podejmuje wyzwanie rozpoczęcia własnego biznesu.
Etat nie jest już spełnieniem marzeń i przegrywa z możliwością bycia swoim własnym szefem.
Własny biznes to też jakaś opcja dla osób, które nie są zadowolone z podjętego zatrudnienia, albo mają trudności z jego znalezieniem,
Zanim jednak postanowimy złożyć wszystkie dokumenty i zostać prezesem swojej własnej działalności, warto rozważyć wszystkie opcje oraz za i przeciw.

Zdecydowanym plusem na pewno będzie fakt, że dla osób chcących rozpocząć przygodę z własną działalnością gospodarczą czeka całkiem spore wsparcie finansowe w postaci najróżniejszych dotacji.
W zależności od obszaru, w którym planujemy naszą działalność rozpocząć, w jednostce administracyjnej odpowiedzialnej za obszar działalności, którym jesteśmy zainteresowani, możemy uzyskać konkretne informacje na temat sposobu ubiegania się o dotację oraz o kwotach, jakie możemy na tą działalność uzyskać.
Im wyższa kwota dotacji, tym bardziej wyśrubowane kryteria jej przyznawania, ale te niższe kwotowo zapomogi są dostępne niemal dla każdego, a co ciekawe, okazuje się, że coraz mniej osób się o nie ubiega, co może ułatwić ich pozyskanie.

Informacji na temat dotacji można zaciągnąć chociażby w lokalnym Urzędzie Pracy. Dotacje dla osób, wychodzących z bezrobocia poprzez samozatrudnienie są bardzo łatwe w uzyskaniu.
Jeśli chodzi o dotacje celowane, dostępne dla danego obszaru działalności, tutaj kwoty są zwykle wyższe, ich uzyskanie jest trudniejsze, ale zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy za pewien procent od uzyskanej dotacji pomogą nam ją zdobyć – warto nad tym pomyśleć w przypadku naprawdę dużych kwot.

Dotacje często rozwiązują pierwszą wątpliwość, którą napotykamy, myśląc o własnej firmie – koszty rozkręcenia biznesu.

Jeśli boisz się, że brak Ci wiedzy na temat prowadzenia własnej działalności – również nic straconego. W internecie można znaleźć szereg tanich, lub nawet bezpłatnych kursów, które pomogą nam rozpocząć własną działalność gospodarczą. Pomoc w tym obszarze można również uzyskać w Urzędach Pracy lub Inkubatorach Przedsiębiorczości.

O plusach prowadzenia własnego biznesu nie trzeba mówić wiele – bycie sobie samemu szefem zdecydowanie zachęca do takiej aktywności. Oprócz tego, że sami ustalamy sobie czas i miejsce pracy, możemy wreszcie swoją pasję przekuć w pieniądz – bez względu na to, czy będziemy sprzedawać rękodzieło, czy z zamiłowania do górskich wojaży, zostaniemy przewodnikiem – warto jednak najpierw zbadać rynek i sprawdzić, czy to, co zamierzamy robić będzie się sprzedawać.

Zwłaszcza prace wykonywane chałupniczo – jak choćby wspomniane rękodzieło, zyskują ostatnio na popularności, zwłaszcza wśród młodych matek, które dzięki temu, że otworzyły własną działalność, mają elastyczny czas pracy i mogą zająć się wychowaniem pociechy, zamiast oddać ją do żłobka i wrócić na etat.

Nie znaczy to, że panowie nie mają nic do zaoferowania – coraz więcej mężczyzn wybiera własną działalność, pracując wyłącznie na swój własny zysk – jest szereg potrzebnych usług, które można wykonywać na własnej działalności gospodarczej – od pracy wykończeniowych i przysłowiowej „złotej rączki”, przez ciężkie prace takie jak na przykład spawanie, po transport.

Warto pamiętać o tym, że wychodząc naprzeciw osobom rozkręcającym własne biznesy, ZUS również proponuje ulgi, dzięki czemu początkowo składki są zdecydowanie mniejsze, co jest ważne, zwłaszcza w okresie, w którym, jako nowi przedsiębiorcy zdobywamy dopiero bazę klientów, kontrakty i na dobrą sprawę dopiero zaczynamy zarabiać.

Innym sposobem na własną działalność jest franczyza – czyli prowadzenie już sprawdzonego biznesu na własną rękę – sklepu, kiosku, sieciowej restauracji czy drogerii. To dobry pomysł dla osób dysponujących lokalem handlowym w dobrej lokalizacji, lub gotówką do zainwestowania w taki lokal.
Łatwość takiego biznesu polega na tym, że został on wcześniej sprawdzony, mamy gotowy patent na jego prowadzenie, ale powodzenie tego pomysłu zależy np od lokalizacji – restauracja typu fast-food nie będzie przynosiła zysków, jeśli będzie znajdowała się gdzieś na końcu świata, z dala od głównych dróg.

Jeśli boimy się, czy nasz biznes wypali, a jesteśmy obecnie na etacie, warto rozważyć założenie działalności gospodarczej „po godzinach”, jako sposób na dodatkowy dochód. Jednocześnie, jeśli pomysł się sprzeda i będziemy widzieć, że poszliśmy w dobrym kierunku, zawsze możemy z etatu zrezygnować, na rzecz poświęcenia się całkowicie wybranej działalności.
Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że będąc zatrudnionym na pełen etat, składki zusowskie obejmują tylko składkę zdrowotną, co zdecydowanie zmniejsza koszty działalności.

Internet aż kipi od wszelkiej maści poradników na temat zakładania i prowadzenia własnego biznesu. Warto mieć swój pomysł na to, jak powinien on wyglądać i ogrom motywacji do jego realizacji. Jeśli te dwa warunki są spełnione, to jesteśmy na jak najlepszej drodze do stworzenia sobie idealnego miejsca pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here