Zakładanie własnej firmy

Istnieją ludzie, którzy nie wyobrażają sobie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wolą mieć stabilną posadę, być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i nie martwić się o wiele spraw. Rzeczywiście, prowadząc firmę mamy często na głowie dużo więcej problemów i obowiązków niż osoba, która pracuje dla kogoś. Pracownicy w wielu wypadkach mają określony czas pracy, po którym wracają do domu i mogą zająć się swoimi sprawami i nie myśleć o sprawach zawodowych (choć oczywiście nie jest to reguła). Przedsiębiorcy są myślami w pracy cały dzień. Dużo trudniej im oddzielić życie prywatne od zawodowego. Nie można zapomnieć o realizacji zobowiązań z tytułu podatków i ubezpieczeń. Im większa firma, tym większa odpowiedzialność ciąży na jej właścicielu. Gdy zatrudniani są pracownicy, odpowiada się za ich bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Pracodawca zawsze musi być przygotowany do regularnej wypłaty wynagrodzenia, odprowadzania składek. Poza tym musi prowadzić niezbędną dokumentację. Również koszty prowadzenia działalności bywają wysokie.

Po przeciwnej stronie znajdują się ludzie, którzy nie potrafią pracować podporządkowując się hierarchii. Sami chcą być swoimi szefami, nie lubią wykonywać poleceń. Podejmują ryzyko i biorą odpowiedzialność za swoje wybory, ale za to zyskują wolność w podejmowaniu decyzji. Nie muszą nikomu podlegać, sami stanowią o sobie, o drodze rozwoju firmy. Dobierają sobie ludzi, z którymi chcą współpracować.

Własny biznes pozwala podążać za swoimi zainteresowaniami, rozwijać się w tym kierunku, który sprawia przyjemność i jest dla nas w pewnym sensie naturalny. Kreatywni ludzie potrafią zamienić swoje zainteresowania w źródło przychodów, ale tylko w sytuacji, w której są fachowcami w swojej dziedzinie.

Oczywiście, nie tylko zarabianie na swoim hobby może być dobrym pomysłem na rozpoczęcie działalności. Wiele osób kieruje się w pierwszej kolejnością zapotrzebowaniem rynku, a niekoniecznie interesuje się tym, co wykonuje. Jeśli jednak ktoś potrafi wykorzystać swoją pasję i znaleźć swoich odbiorców, którzy będą korzystać z jego usług lub produktów, to wówczas istnieje bardzo duża szansa na powodzenie.

Osoby, które marzą o swojej firmie i pracy na własny rachunek, bardzo dobrze muszą się zastanowić jaką działalność otworzyć. Koniecznie muszą rozeznać się, jakie jest zapotrzebowanie na ich produkty. Nawet najprzyjemniejsza praca, która nie cieszy się zainteresowaniem na rynku, będzie bezcelowa i lepiej, żeby pozostała w sferze hobby. Oczywiście należy przyjrzeć się konkurencji, a więc przedsiębiorstwom, które będą oferować podobne produkty w naszym zasięgu. Dzięki temu mamy szansę stwierdzić, czy w ogóle istnienie naszej firmy ma rację bytu. A może jesteśmy w stanie zaproponować coś lepszego od konkurencji i tym sposobem uzyskać przychylność klientów?

Zawsze przed rozpoczęciem działalności należy wykonać biznesplan, oszacować koszty, które będziemy ponosić z tytułu prowadzenia działalności, przewidzieć przychody w poszczególnych latach. Początkowo firma może ponosić straty lub nie przynosić dochodów. Może trzeba będzie na początku w nią zainwestować. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w takiej sytuacji starczy nam wytrwałości – i oczywiście środków finansowych – aby przetrwać trudne początki. Nie można liczyć na to, że jakoś to będzie. Inni prowadzą firmy i jakoś im się udaje, a przecież wiele jest biznesów, które splajtowały. Warto się zastanowić, czy my nie powielamy jakiegoś schematu, który wcześniej się już komuś nie udał, a my liczymy, że w magiczny sposób nam się powiedzie i ominą nas kłopoty, które dotyczyły podobnych nam przedsiębiorców.

Nadmierna asekuracyjność też nie jest dobra. Nie bez przyczyny mówi się, że ten co nie ryzykuje, nie pije szampana. I to jest prawda. Nie ma biznesu bez ryzyka. Zawsze może wydarzyć się coś, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a co utrudni lub uniemożliwi nam pracę i zniweczy wysiłki. Czasem zmiany przepisów lub cen mogą radykalnie zmienić naszą sytuację. Czy jest to jednak powód, aby rezygnować? I tak, i nie. Dla osób o słabej psychice, mało odpornych na problemy i niepewnych siebie, czasem lepsza i bardziej komfortowa może okazać praca na etacie. Dużo zależy także od rodzaju działalności. Inne ryzyko i obciążenia ponosi właściciel małego sklepiku osiedlowego, zakładu fryzjerskiego, a inne właściciel ogromnej firmy produkcyjnej.

Ciekawym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest franchising, a więc współpraca niezależnych podmiotów gospodarczych, w którym jeden z nich pracuje pod firmą drugiego, korzysta z jego wiedzy, doświadczenia, w zamian realizując oczekiwania franczyzodawcy i wykonując pracę na wymaganym poziomie w określonym przez niego standardzie. Praktyka pokazuje, że bardzo często się to udaje. Ludzie lubią firmy, które znają, więc łatwiej jest otworzyć nową placówkę znanego już sklepu niż wypracować i wypromować nową markę. Franchising pozwala jednym firmom otwierać nowe placówki i delegować część swoich obowiązków komuś innemu, kto w zamian ma korzyści z pracy pod znaną marką. Zyskują dwie strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here