Outsourcing kadr i płac - skuteczne narzędzie nowoczesnego HR.

W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas marzy o założeniu własnej firmy albo byciu freelancerem i pracowaniu z dowolnego miejsca na ziemi kiedy chcemy i jak chcemy. Z tego powodu coraz więcej ludzi każdego roku rezygnuje ze swojej nudnej, chociaż stabilnej etatowej pracy i postanawia zainwestować we własny biznes. Własna firma to dobre rozwiązanie- zwłaszcza kiedy marzymy o niezależności finansowej i byciu swoim własnym szefem. Początki jednak czasem bywają trudne – musimy cały czas myśleć o tym jak wyjść na swoje, bardzo często zakasywać rękawy i pracować w pocie czoła kiedy nie stać nas jeszcze na zatrudnienie dodatkowych osób do pracy. Ostatnimi czasy jednak bardzo popularna stała się idea outsourcingu, polegająca na powierzeniu do wykonania innej firmie jakiegoś zadania lub obszaru działalności , na przykład bardzo często spotykamy się prowadząc firmę z pojęciem outsourcing kadr i płac lub outsourcing księgowy. Dzięki temu nie musimy zatrudniać w swojej firmie etatowej kadrowej lub księgowej, której utrzymanie oraz wyposażenie jej stanowiska pracy byłoby nie lada nadszarpnięciem dla budżetu dopiero co powstałej i próbującej zaistnień na rynku firmy. Obecnie jednak dzięki czemuś takiemu jak outsourcing kadr i płac możemy kwestie kadrowo płacowe oraz inne takie jak rozliczanie podróży służbowych, absencje pracownicze, a czasem nawet rekrutacje nowych osób do firmy przeprowadzać za pomocą form zewnętrznych oferujących w swym zakresie outsourcing kadr i płac. Czasem wspomniany outsourcing kadr i płac bywa także rozszerzony o inne dodatkowe usługi dzięki czemu jedna firma działa w sposób kompleksowy – świadcząc więcej usług – zatem prowadzący firmy mogą korzystać z jednej firmy outsourcingowej zamiast kilku. Dodatkowe usługi świadczone oprócz outsourcing kadr i płac to rekrutowanie nowych pracowników, kwestie księgowe, a czasem nawet reklama i promocja naszej firmy.
Outsourcing kadr i płac to bardzo dobre narzędzie we współczesnym HR, które pozwala nam jako właścicielom zwłaszcza małych firm zaoszczędzić swój cenny czas oraz pieniądze, które zamiast wydać na etatowego pracownika możemy zostawić i przeznaczyć na rozwój naszej nowo powstałej firmy.
Z firmami zewnętrznymi zwykle rozliczamy się za pomocą umów o dzieło lub umów b2b zatem nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracownika takich jak opłacanie składek na ubezpieczenie lub zapewniać płatnego urlopu wypoczynkowego czy też okresu choroby – tutaj płacimy jedynie za rezultat wykonywanej przez firmę zewnętrzną pracy. Ponadto możemy liczyć na bardzo dużą dokładność oraz terminowość wykonywanych zadań i zleceń dlatego że firmą świadcząca outsourcing kadr i płac pragnie zaprezentować się swoim klientom z jak najlepszej strony świadcząc swoje usługi na najwyższym poziomie. Firmy te wśród dużej konkurencji na rynku chcą zawsze wykazać się pełnym profesjonalizmem oraz zdobyć zaufanie jak największej rzeszy klientów co nie niewątpliwie wiele plusów- między innymi dzięki temu możemy znaleźć godną zaufania firmę zewnętrzną świadczącą usługi z zakresu outsourcing kadr i płac i to zawsze z nią współpracować. Zaoszczędzimy w ten sposób wiele czasu bowiem wzajemnie się z naszym podwykonawcą poznamy i współpraca będzie nam szła o wiele sprawniej i szybciej niż jak miałoby to miejsce gdybyśmy za każdym razem wynajmowali inną firmę zewnętrzną świadczącą usługi outsourcing kadr i płac.
Firmy zewnętrze czyli outsourcingowe świadczą także usługi z wielu różnych obszarów nie tylko outsourcing kadr i płac, ale mogą to być także firmy sprzątające, które bardzo często są wynajmowane przez duże biurowce oraz inne obiekty zamiast zatrudniania etatowego personelu sprzątającego. Także bardzo często takie firmy outsourcingowe świadczą na przykład usługi kateringowe na weselach oraz innych – mniejszych przyjęciach okolicznościowych. Mogą to być także firmy świadczące usługi związanie z reklamą oraz promocją produktów dla sklepów, oraz prowadzące strony internetowe i redagujące wszelkie opisy dostępnych produktów jak i aktualnej oferty danego sklepu.
Jeżeli trzeba było wskazać wady korzystania z firm outsourcingowych na dużą skalę to eksperci najczęściej wymieniają zmniejszenie się zatrudnienia etatowych pracowników na dane stanowisko oraz ryzyko pojawienia się konfliktów w dużych firmach – kiedy to na przykład połowa pracowników to etatowi pracownicy a druga połowa agencyjni, zatrudnieni przez zewnętrzne firmy. Często obwiniani są oni za mniej dokładną oraz precyzyjnie wykonywana pracę – ponieważ bywa że w firmie pojawiają się na kilka di lub tygodni zatem nie zależy im na wyrabianiu przyjętych norm oraz targetów tak jak ma to miejsce wśród stałych pracowników tej firmy. Ponadto mówi się że outsourcing kadr i płac może wiązać się także z nadmiernym uzależnieniem od form zewnętrznych – dzięki czemu one czując przewagę nad swoimi klientami mogą bardzo szybko podnieść ceny za oferowane przez siebie usługi. Niewątpliwie outsourcing kadr i płac to narzędzie, które oprócz wielu zalet ma też kilka wad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here