Wymarzone studia!

Większości z nas, od najmniejszych lat rodzice powtarzali w domu: ” Tomeczku, ucz się dobrze a dostaniesz się na dobre studia i znajdziesz wymarzoną pracę”. Jest w tym bardzo dużo prawdy. Zresztą żadna mama nie chce źle dla swojego dziecka, chce aby miało jak najlepiej i zawsze służy radą i pomocną dłonią w trudnej chwili. Każdy z nas różni się od drugiej osoby, różni się od praktycznie każdego. A co za tym idzie mamy różne zainteresowania, co innego lubimy robić, co innego lubimy jeść. Właśnie dlatego świat jest piękny poprzez różnorodność, gdyby wszystko wyglądało tak samo nie było by w tym nic ciekawego, ani interesującego. Pewna część ludzi interesuje się dziedzinami ścisłymi, nie sprawiają im trudności obliczenia, zazwyczaj bardzo lubią matematykę, chemię, fizykę, biologię. Szybko rozumieją zależności panujące pomiędzy ciałami zarówno na naszej planecie jak i ciałami które są we wszechświecie. Inna grupa ludzi to humaniści, mają wielką frajdę z czytania książek o przygodach, o historii danego państwa. Trudzą się interpretacją czy to wiersza, sonetu bądź pieśni a zarazem potrafią ocenić z którego wieku pochodzi dany obraz, rzeźba czy też cały budynek a nawet wielgachny zamek. Poprzez to jakie przedmioty szkolne lubimy powinniśmy się kierować na takie a nie inne studia.

Co jest wyczekiwane od kandydata którego interesuje chemia studia?

Jest kilka rzeczy które są niezbędna. Pierwsza sprawa to w przypadku polskich uczelni jest to matura. Chcąc udać się na studia chemiczne musimy mieć zaliczone wszystkie podstawowe matury, i jest warunek konieczny, następnie dobrze by było zdawać chemię, biologię i fizykę ponieważ liczba miejsc jest określona a natomiast kandydatów bardzo wielu. I to jakie wyniku osiągniemy na egzaminie maturalnym, będzie świadczyło czy się dostaniemy na nasz wymarzony kierunek czy nie.

Jakie cechy charakteru będą nam pomocne przy studiach chemicznych?

Bardzo kluczowa jest dokładność, i skrupulatność zwłaszcza przy studiach chemicznych. Już na 1 roku będziemy mieli styczność z laboratoriami chemicznymi. Jeśli odważymy źle wartości substancji do reakcji chemicznej to nie wyjdzie albo co gorsze może spowodować albo eksplozję albo zatruć toksycznym gazem, który mógłbym się wydzielać, wszystkich w sali laboratoryjnej. Natomiast skrupulatność dlatego że np. za każdym razem gdy wchodzimy do sali laboratoryjnej to musimy mieć odpowiednie ubranie ochronne aby nic nam się nie stało, dziewczyny powinny mieć spięte włosy jeśli są za długie. Zasad higieny pracy musimy bardzo rygorystycznie przestrzegać, ponieważ nasze bezpieczeństwo podczas laboratoriów jest najważniejsze. Po zakończonych pomyślnie laboratoriach otrzymujemy protokół z podpisem prowadzącego. Daje nam to możliwość zrobienia sprawozdania, tutaj też należy wykazać się niezwykłą dokładnością, jeśli któreś charakterystyki nie będą poprawne prowadzący od razu to zauważy. Także dokładność i skrupulatność to dwie najważniejsze cechy jakie powinien posiadać dobry chemik.

Jakie możliwości dają nam studia chemiczne?

Jeśli skończymy studia drugiego stopnia na kierunku chemia, bądź pokrewnym otwiera się przed nami kariera zawodowa. Może nie ma tak wiele ofert w tej dziedzinie jak w IT, lecz na pewno każdy kto skończy znajdzie dla siebie jakąś ciekawą rzecz do robienia. Teraz wymienię kilka najpopularniejszych zawodów jakie oferuje nam rynek po skończeniu studiów chemicznych. Pierwszą opcją pracy po studiach chemicznych jest zostanie na uczelni i praca w katedrze. Wtedy jednym z zajęć jest nauka nowych studentów, na początku prowadzenie prostych zajęć, wraz zdobywaniem doświadczenia coraz trudniejszych. Katedry z uczelni wyższych to takie małe firmy, które też dostają do realizowania zadania z zewnętrznych firm, na tym też można zarobić. Innym rozwiązaniem jest branża perfum. Tak właśnie perfum, jest to ogromny rynek, a zarazem bardzo pewny. Większość ludzi używa perfum przynajmniej raz dziennie. A jak wiemy każdy chce ładnie pachnieć więc to pewny biznes aby w niego zainwestować swój czas. Taka praca daje nam również duże możliwości rozwoju osobistego a co za tym idzie awansowanie w firmie na bardziej kluczowe posady. Praca myślę że jest ciekawa i polecam ją każdemu chemikowi. Kolejnym rozwiązaniem jest praca jako nauczyciel czy to w szkole podstawowej czy to w liceum albo technikum. Zakres przerabianego materiału na pewno się troszkę różni, musimy sami zadecydować z kim bardziej lubimy pracować czy z mniejszymi dziećmi czy z prawie dorosłymi ludźmi. Wszystko ma swoje wady i zalety, radzę je wypisać i zadecydować dopiero wtedy. Kolejną opcją pracy jest fabryka nawozów bądź oprysków do ochrony roślin uprawnych. Jest to jednocześnie bardzo ciekawa praca ale również daje poczucie że robimy coś bardzo ważnego, dzięki naszej pracy rośliny bezpiecznie wyrosną i dzięki nim na świecie nie będzie głodu, myśl ta jest bardzo motywująca i nie raz doda nam skrzydeł.

Podsumowując, jeśli nie wiesz jakie studia wybrać a jesteś ścisłym umysłem bardzo gorąco polecam Ci chemia studia. Jest to ciekawy kierunek z wielkimi możliwościami rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here